Wakacje z Misiem

całkiem ciekawe propzycje wakacyjne

Jura Polska

Jura Polska jest całkiem znanym i bardzo często odwiedzanym przez podróżujących rejonem na mapie atrakcji krajobrazowych naszego kraju. Przedstawiony region ulokowany pomiędzy Krakowem a Częstochową wyróżnia się oryginalnymi warunkami przyrodniczymi, a w szczególności geologicznymi, które sprawiają, że odszukamy tam twory niezwykłe. 

Kilka tysięcy jaskiń jak również bardzo wiele ostańców krasowych nie pozwalają nudzić się pasjonatom górskiej alpinistyki jak również spacerowania pośród nieruszonej przyrody. Kalcytowe skały, które przebijają się ponad powierzchnię terenu konstruując ostańce i ustanawiają warstwę o sporej miąższości pod poziomem podłoża tworząc miejsce do wykształcenia się jaskiń, ponoszą odpowiedzialność bezpośrednio za dzisiejszy widok Jury Polskiej. 

Bardzo trudno jest w to uwierzyć, jednak ten sam obszar był kilkadziesiąt milionów lat w przeszłości na spodzie płytkiego morza i to właśnie w epoce jury środkowej zostały osadzone te bielutkie skały. Dlaczego ostańce i groty Jury Krakowsko-Częstochowskiej są tak często odwiedzane? Jest tak głównie dlatego, że rzeczone ostańce aranżują szanowaną w Polsce wystawę alpinistyczną i fani tego sportu mają okazję zwyczajnie oddawać się swojej pasji właśnie w rejonie Jury Polskiej. W rejon Jury fajne wycieczki organizuje Speed Bus

Groty zaś od zawsze były przedmiotem ludzkiej fascynacji i aktualnie również wielu miłośników speleologii przybywa do Jury Polskiej żeby zgłębiać tunele wyżłobione przez proces krasowienia. Dużo mniej ryzykowne są spacery wśród roślinności którąś z miejscowych tras, aczkolwiek analogicznie ogląda się te ostańce oraz groty, których wykształcenie potrafi rzucić nas na kolana i czarować swoim profilem. 

Najładniejsze dla mnie jest to, że prawie każdy z wystających ostańców jest różny i z różnorodnych motywów interesujący. Niezwykłość utworów Jury Polskiej daje swój wyraz na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Mocno namawiam do odwiedzania najmniejszych rozmiarów w Polsce miejsca tego typu, który posiada znane każdemu z podręcznikowych prezentacji ostańce oraz prawie połowę grot mieszczących się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.