Wakacje z Misiem

całkiem ciekawe propzycje wakacyjne

Symetryczna Palmanova

Palmanova jest miastem, które leży w odległości około trzydziestu km od Wenecji. Palmanova została wybudowana pod koniec XVI wieku i znana jest do obecnej chwili jako „miasto wzorcowe”. Czemu właściwie ta włoska miejscowość objęła tą właśnie nazwę? Czy ta włoska miejscowość na pewno na nie zasługuje? Miano, którym określa się aktualnie włoską miejscowość Palmanova, nie jest przypadkowe. 

Pierwszy raz Palmanovę zobaczyłem za poleceniem mojego przewoźnika do Włoch z Polonia Bus, to właśnie kierowca tego busa pokazał mi to piękne miasteczko.

Nawiązuje ono do twórczości projektantów z odrodzenia, którzy dążyli do tego, by utworzyć miasto o dokładnej symetrii. W rzeczywistości utworzenie takiego miasta stawało się jednak zdecydowanie skomplikowane niżeli w teorii. Momentem przełomowym okazał się być rok 1593, kiedy to na obszarze Włoch pojawiło się pierwsze „idealne miasto” – Palmanova. Doskonałe miasto Palmanova zawdzięcza się jednemu z włoskich inżynierów owych czasów – Vincezowi Scamozziemu, któremu udało się przygotować jego plan. To właśnie koncepcja tego autora, który zaprojektował to miasto jako sześciokątny rynek, z którego uchodzą rozstawione gwieździście aleje. Same aleje są tych samych wymiarów, co na pewno było nieodzowne dla otrzymania tak fantastycznej symetrii. 

Każda alejka w mieście zakończona jest bramą, przez którą można dostać się do miasta. Całość – plac jak też odchodzące z niego aleje, otoczone są przez mur i umocnienia, które tworzą to miasto w zarysie gwiazdki. Adorację jakie wywołuje to nowo utworzone miasto ani trochę nie upłynęło. Najlepsze wydaje się przede wszystkim z góry, z którego można ujrzeć jego niezwykle dopracowaną symetrię. 

 Wielokrotnie fuksiarze, który mieli sposobność oglądać miasto z lotu ptaka, mówili, że jego krój przywodzi na myśl śnieżny płatek. Współcześnie miasto Palmanova bez wątpienia uznać możemy za jedną z rozrywek turystycznych Włoch. Sporą uwagę zwraca już istotnie sama jego forma. Na tym jednak się nie kończy – w Palmanova mieści się multum drogocennych obiektów zabytkowych, które bez wątpienia dobrze jest obejrzeć relaksując się w tym mieście przykładowo Historyczne Muzeum Wojskowe jak również Katedra na Piazza Grande.