Wakacje z Misiem

całkiem ciekawe propzycje wakacyjne

Szwajcaria

Za decyzję o utworzeniu jednego z najpiękniejszych miast na europejskim kontynencie jest odpowiedzialny jeden z niedźwiedzi. Berno w Szwajcarii posiada tak niepojętą genealogię urbanizacji, że przez sporo osób łączone jest dokładnie z owym zwierzakiem. Opierając się na przypowieści książę Bertold V na końcu dwunastego stulecia uśmiercił w tym regionie ogromnego ssaka i na pamiątkę tego dnia rozkazał wybudowanie miasta jak również pozostawienie sylwetki tak dużego zwierza w godle miasta. Od czasu polowania minęło już nieomalże tysiąc lat, jednak opowieść dalej jest obecna i podobna pozostanie już zawsze.

Fajnie jest zwiedzić ten rejon w Szwajcarii, albowiem jest to strasznie malownicze miasto. Pochodzące ze średniowiecza stare miasto zostało zapisane chociażby na najbardziej prestiżową sieć narodowego dziedzictwa autorstwa UNESCO. 

Międzynarodowi specjaliści potrafią docenić ponadczasowe zabudowania, które bez wątpliwości zasłużyły na najwyższej formy troskę, albowiem zostały zbudowane w piętnastym wieku po niszczycielskim spaleniu się całego w pełni utworzonego z drewna miasta. Berno doskonale ocalało do dziś, jesteśmy w stanie więc zobaczyć bardzo dużo budynków ważnych z punktu widzenia historycznego, z których najbardziej cudownymi są uliczki Markt i Kramgasse uatrakcyjnione w sposób doskonały różnymi budowlami fontannowymi. 

Na nadzwyczajną wzięcie pod lupę zasłużyła sobie Fontanna Wielkoluda, która naprzeciw różnego rodzaju racjonalnościom współczesnych czasów pokazuje scenę zjadania niewielkich dzieci przez stwora. Wizytacja u miasta niedźwiedzi jest niekłopotliwą do zaaranżowania i minimalna orientacja w kwestii angielskiego umożliwi wczasowiczom na bezproblemowe dogadywanie się z mieszkańcami Berna. Legendarne niedźwiedzie brunatne znajdują się na paśmie zakola rzeki Aare i będziemy mogli je w każdy dzień oglądać w pełnej okazałości. 

W ostatnie godziny wizyty w tym mieście nakłaniam do pójścia w stronę domu Alberta Einsteina, najsławniejszego naukowca na planecie, który w lokalnej pracowni odkrył tak niezwykle kluczową ideę względności i chwili obcowania z wybudowanym w owym miejscu obiektem muzealnym.