Wakacje z Misiem

całkiem ciekawe propzycje wakacyjne

Tadż Mahal

Na świecie wyznaczyć można pewne budowle, jakie uważa się dzisiaj za unikalne perełki architektoniczne. Jedna z takich budowli wznosi się na terenie Indii i jest dla każdego wczasowicza obowiązkowym przystankiem eskapady w tym kierunku. 

Mauzoleum Tadż Mahal to bez wątpienia jedno z tych miejsc, o którego zobaczeniu na własne oczy śni każdy wycieczkowicz. Ten rewelacyjny indyjski grobowiec został wzniesiony w XVII wieku przez muzułmańskiego monarchę Szachdżahana,który to chciał w taki sposób celebrować wdzięczność dla swojej zmarłej żony. Fakt, iż uzasadnieniem stworzenia tego sarkofagu było wielkie uczucie mężczyzny do kobiety sprawił, że Tadż Mahal bardzo często tytułowany jest po dzień dzisiejszy najbardziej unikalnym na świecie pomnikiem namiętności.

W regionie, w którym to ulokowany jest fascynujący Tadż Mahal unosi się miłosna aura, jaka udziela się także wielokrotnie przyjeżdżającym tutaj wycieczkowiczom. Mauzoleum znajduje się w Agrze, a jego rozlokowanie nad samymi wodami Jamuny sprawia, że miejsce to staje się jeszcze bardziej cudowne. W chwili obecnej mauzoleum Tadż Mahal jest częścią wspaniałego kompleksu architektonicznego, do którego z biegiem czasu dołączyły również cudowne ogrody jak też inne budynki. Umiejscowione jest w sąsiedztwie innych budynków jak również przepięknych ogrodów.

Samo mauzoleum – zdecydowanie najbardziej okazała część całego kompleksu, prezentuje wspaniałość architektury mogolskiej. Ściany mauzoleum wzniesione zostały z białego marmuru, a ich powierzchnie pokryte są oprócz tego kamieniami półszlachetnymi, jakie to dodają tej budowli prawdziwej ekstrawagancji. Przy budowie mauzoleum wykorzystano także czarny marmur, z jakiego zrobiono ładne dekoracje kaligraficzne. 

Najistotniejszym komponentem mauzoleum Tadż Mahal jest również podwójna kopuła, którą wieńczy sięgająca na wysokość aż 74 m złota iglica. Dzięki niesamowitej historii jak też nieprzeciętnej architekturze mauzoleum Tadż Mahal jest uważany za jeden z najistotniejszych cudów architektonicznych na ziemi. 

Zaobserwowanie na własne oczy tę budowlę wywołuje wrażenia, których nie zapomina się już do końca życia. Dobrym rozstrzygnięciem na ich poznanie jest zobaczenie mauzoleum Tadż Mahal na własne oczy.

Busy na lotnisko