Wakacje z Misiem

całkiem ciekawe propzycje wakacyjne

Zaludnienie Europy

Na pewno każdy z urlopowiczów bodajże raz w życiu pragnął znaleźć się na zupełnie bezludnej wyspie. Bardzo często zastanawialiśmy się również czy takie wyspy naprawdę istnieją. Rzadko zastanawiamy się nad tym, które z wysp mają najgęstszą zabudowę. Jak przedstawia się liczba ludności w przypadku wysp europejskich? Przestrzeń których z nich została w zupełności wykorzystana?

Jeżeli ktoś nie wierzy, że gęstość zaludnienia może dosięgać do ponad 4,4 tysiąca osób na jeden kilometr kwadratowy, to powinien udać się na wyspę Lindau. Wyspa mieści się we wschodniej części Jeziora Bodeńskiego, a z lądu prowadzą na nią dwa mosty. Jeżeli natomiast myślimy, że gęstość zaludnienia wyspy Lindau jest po prostu za duża, to wartość tego wskaźnika jednej z włoskich wysp – Isola dei Pescatori, powinna wprawić nas z całą pewnością w zaskoczenie. 

Wyspa nie należy do największych, bo ma zaledwie 350 metrów długości a także ponad 3 razy mniej szerokości, a mieszkający na niej ludzie utrzymują się głównie z prowadzonej tam turystyki. Kolejną wyspą o bardzo gęstej zabudowie, a właściwie miastem, które leży na powierzchni ponad 100 wysp, jest znana wszystkim bardzo dobrze Wenecja. Pomimo tego, iż na jednym kilometrze kwadratowym w ciągu roku przewija się koło 60 tysięcy osób, to przepiękna architektura a także godne uwagi położenie sprawiają, że kolejni wczasowicze niewątpliwie się nie zniechęcają. Liczby tej nie utworzyli rzecz jasna sami mieszkańcy, ale także w znacznej mierze wizytujący Wenecję turyści. O gęstej zabudowie wiedzą też coś bardzo dobrze mieszkańcy Niemiec, a dokładniej Lubeki – jednego z kluczowych portów nad całym Bałtykiem.

Jeszcze więcej osób na jednym kilometrze kwadratowym można spotkać w Södermalm – najmodniejszej części w Sztokholmie. Wyspa rozciąga się na powierzchni niecałych 6 kilometrów kwadratowych, a całkowita liczba jej mieszkańców sięga aż 99 tysięcy osób! Mimo tego, iż podane liczby mogłyby wydawać się urlopowiczom wręcz ostateczne, pierwsze miejsce na liście najbardziej zaludnionych wysp w Europie zajmuje Wyspa Świętego Ludwika w Paryżu. Wyspa zajmuje powierzchnię 0, 11 kilometra kwadratowego, które zamieszkiwane są przez blisko dwa i pół tys osób.